1. Strona główna
  2. Portal turystyczny

Portal turystyczny

Wybierz lokalizację
Kamień Pomorski
Szczecin
Dziwnów - Tiny House
Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Portal turystyczny

Atrakcje Świnoujście

Plaża miejska

Plaża w Świnoujściu jest spełnieniem marzeń każdego turysty. Długa, bardzo szeroka (ok. 100 metrów), czysta oraz mająca drobny, miękki piasek. Rozciąga się od falochronu zachodniego aż do niemieckiego Ahlbecku. Jest idealnym miejscem na wypoczynek w sezonie letnim, dla Gości dostępne są kawiarnie, wypożyczalnie skuterów wodnych, leżaków, zjeżdżalnie wodne, szkoła kitesurfingu. W Świnoujściu nawet w środku sezonu letniego bez problemu znajdziesz miejsce na plaży.

Poza sezonem letnim jest świetnym miejscem na spacery.

Stawa Młyny

Chyba najbardziej znany symbol miasta. Będąc w Świnoujściu musisz wybrać się na kamienny falochron zachodni na końcu, którego znajduje się tajemniczy wiatrak. Jest to symbol nawigacyjny służący statkom utrzymać się na torze wodnym. Falochron jest też znakomitym miejscem aby z bliska podziwiać statki wchodzące i wychodzące z portów Szczecina i Świnoujścia oraz te stojące na redzie.

Muzeum rybołówstwa

Tutaj można podziwiać gatunki egzotycznych ryb, zapoznać się z narzędziami oraz sposobami połowu ryb. W muzeum dostępna jest okazała kolekcja zdjęć oraz pocztówek przedwojennego Świnoujścia.

Latarnia Morska

Pomimo swojego sędziwego wieku ( wybudowana w 1857 roku) jest ciągle najwyższą latarnią morską na naszym wybrzeżu. Aby zdobyć jej szczyt należy pokonać dokładnie 308 schodów. Jeżeli jesteście gotowi na takie wyzwanie, koniecznie zabierzcie ze sobą lornetkę aby podziwiać niesamowite widoki.

Falochron Wschodni

Wykonany w 1829 roku a imponuje do dziś. Falochron wykonany z kamienia ciosanego i betonu. Pozwala wejść w morze aż 1500 metrów. Podziwiać z niego można nowoczesny gazoport oraz Międzyzdroje i Ahlbeck.

Rezerwat Karsiborskie Paprocie

Na powierzchni ok. 40 hektarów porośnięty jest bujnymi zaroślami z paproci. Długosz królewski czyli paproć osiągająca nawet 2 metry, jest związany ze słowiańską legendą o „Kwiecie paproci”. Obecnie roślina jest uznana za zanikającą i dlatego znajduje się pod ochroną. Świnoujski rezerwat jest jednym z niewielu miejsc w naszym kraju, gdzie jeszcze można podziwiać tą roślinę.

Basen U-Bootów

Powstały jako baza szkoleniowa dla 4 flotylli Kriegsmarine z niemieckiego Stetina oraz baza promów wojskowych. Obecnie miejsce zapomniane. Po wojnie w okolicy basenu przez pewien czas pozostawały wraki zatopionych u-bootów oraz pozostałości po uszkodzonym pancerniku Lutzow.

Cmentarz ewangelicki

Jedna z najlepiej zachowanych poniemieckich małych nekropolii w Polsce. Założony w I połowie XIX w., najstarszy z grobów datowany jest na 1856 r. Na uwagę zasługują planistyczne założenia cmentarza z wydzielonymi alejami i sektorami, pięknie zdobione, kunsztowne ogrodzenia, zabytkowe kamienie nagrobne i żeliwne krzyże z widocznymi napisami.

Pomnik lotników RAF

Miejsce pamięci poświęcone lotnikom legendarnego 617 szwadronu RAF „Dambusters”, przydomek nadany po udanym bombardowaniu potężnych tam w Zagłębiu Ruhry. Samolot został zestrzelony podczas udanego bombardowania pancernika Lutzow. Do bombardowania użyto bomb „Tallboy” do dziś można znaleźć w karsiborskim lesie krater po wybuchu 5,5 tonowej bomby.

Fort zachodni

Fort pruskiej Twierdzy Świnoujście, wybudowany w latach 1856-1861, przeznaczony do obrony portu przed wrogimi okrętami. Obecnie w forcie mieści się muzeum z bogatą ofertą militari.

 

Fort Gerharda (wschodni)

Fort należy do najlepiej zachowanych do obecnych czasów nadbrzeżnych fortów artyleryjskich w Europie. Wybudowany został w latach 1856-1863, przeznaczony do obrony portu przed nieprzyjacielską flotą. Dwukondygnacyjna, owalna reduta, po 1863 r. otoczona wraz ze wschodnim fragmentem wałów ziemnych oraz fosą. Fort zachowany w dobrym stanie do dziś. Zwiedzanie dostępne z przewodnikiem. Gorąco polecamy fanom historii.

Podziemne miasto

W czasie II Wojny światowej były tu potężne działa, które osłonięte tonami żelbetonu miały bronić bazy Kriegsmarine. Po wojnie podziemne bunkry połączono kilometrem korytarzy. Stąd polscy generałowie mieli dowodzić lądowaniem jednostek Ludowego Wojska Polskiego w Skandynawii!

Polecamy udział w zorganizowanej wycieczce po podziemnym mieście.

Naga plaża

Miedzy Świnoujściem a Międzyzdrojami ciągnie się pas dzikiej plaży, nie dziwimy się dlaczego właśnie tutaj funkcjonuje nieformalna, jednakże znana w środowisku naturystycznym Naga Plaża.


 

Trasy rowerowe

Szczególnie polecamy wyprawę rowerem szlakiem „Świdny las” trasa o długości ok. 30 km. Wiedzie od houseboatów do końca falochronu osłaniającego wejście na zalew szczeciński. Trasa przebiega głównie przez tereny leśne oraz wzdłuż kanału piastowskiego. Po drodze polecamy odwiedzić rezerwat Karsiborskie paprocie.

Kolejnym szlakiem wartym polecenia jest szlak dookoła Karsiboru. Aby przebyć szlak polecamy zarezerwować cały dzień ponieważ będzie trzeba skorzystać z promów miejskich „Bieliki”, po drodze radzimy zrobić przerwę na obiad w restauracji „Rybaczówka”, zobaczyć basen U-bootów, odpocząć na wieży widokowej na Karsiborskiej Kępie oraz odnaleźć pomnik lotników RAF-u.

Najkrótszą trasą, z którą poradzi sobie każdy, jest trasa biegnąca w wzdłuż morza do niemieckiej miejscowości Ahlbeck. Wrażenie robi klasyczna architektura budynków charakterystyczna dla miejscowości wypoczynkowych.

Trasa dla motorówek

W swojej ofercie posiadamy wynajem motorówek. Dlatego stworzyliśmy kilka tras:

1 h – dla krótkich wypraw polecamy rejs do falochronu zachodniego z charakterystycznym punktem Stawa Młyny oraz do centrum miasta.

2 h – „Rejs na zachód słońca” Wypływamy na morze Bałtyckie tuż za falochron zachodni. Można tam zacumować i podziwiać zachodzące słońce. Rejs dostępny wyłącznie w bezwietrzną pogodę.

4 h – rejs na wyspę Karsibór z możliwością obiadu w restauracji „Rybaczówka”, restauracja posiada własne nabrzeże do którego możemy zacumować i udać się na obiad

4 h – Rejs po Starej Świnie. Możliwość zwiedzania terenów Wolińskiego Parku Narodowego z wody. Stara Świna składa się z wielu malowniczych, wąskich kanałów tworzących krainę 44 wysp.

Trasa dla Houseboatów

Nasze houseboaty przystosowane są do pływania. Z myślą o miłośnikach relaksu na wodzie przygotowaliśmy trasy do zwiedzania.

1,5 h – rejs do centrum miasta. Po wypłynięciu z mariny jachtowej kierujemy się w górę rzeki Świny. Po minięciu promów miejskich skręcamy w stronę centrum miasta. Na wysokości starej przystani zawracamy i kierujemy się z powrotem do mariny jachtowej

8 h – Rejs na wyspę Karsibór z możliwością obiadu w restauracji „Rybaczówka”, restauracja posiada własne nabrzeże do którego możemy zacumować i udać się na obiad

9 h – Rejs po Starej Świnie. Możliwość zwiedzania terenów Wolińskiego Parku Narodowego z wody. Stara Świna składa się z wielu malowniczych, wąskich kanałów tworzących krainę 44 wysp


 

Oferty specjalne

Pakiety pobytowe i promocje

UE
UE
UE
PProjekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 Nazwa projektu: Rozwój turystyki wodnej w Województwie Zachodniopomorskim poprzez inwestycję w innowacyjne jednostki pływające Beneficjent: Konrad Bożykowski
Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco

Wybierz lokalizację
Kamień Pomorski
Szczecin
Dziwnów - Tiny House
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij